Paradoxne pri mojej práci s osobnými značkami resp. majiteľmi a reprezentantmi firiem, ktorí chcú komunikovať obchodný odkaz klientom, narážame na problém so sebavedomím v prezentácií online. Tí, čo sebavedomie majú, nevedia prezentáciu správne preklopiť do online priestoru. Tí, ktorí sebavedomie nemajú, s prezentáciou online ani nechcú začať. Rozprávala som sa o tom s koučkou Janette Šimkovou pri krste jej najnovšej knihy Takto sa to podarí. Janette sa štedro podelila s mojimi čitateľmi tipmi, ako začať na svojej sebavedomej prezentácii pracovať.
Tento návod sa vám hodí, keď sa chcete zbaviť porovnávania sa s druhými, strachu z omylov a obáv z toho, čo si o vás pomyslia iní.
ČO POTREBUJETE
Naučiť sa veriť si vo všetkom, čo dokážete urobiť, a nestarať sa o to, čo urobiť nemôžete. Keď sa potrebujete vybrať za sebavedomím, je to prostá cesta. Vedie k sebapoznaniu. Nič viac, nič menej. Pomôže vám, ak zameriate pozornosť na tieto skutočnosti:
Sebavedomie je nákazlivé – možno ho budovať aj pozorovaním dobrých výkonov iných – to sú nepriame skúsenosti. K nim treba pridať aj slovné povzbudenie – slová majú moc zvyšovať vašu hodnotu – treba si nájsť uistenia a afirmácie, ktoré na vás platia a s ktorými rezonujete.
Postoj k sebe – ste takí, ako sa správate, vašou súčasťou sú však aj myšlienky, city, vlastnosti, spomienky a aj časti tela. A ani jeden z týchto prvkov nie je stály, dokonca ani vaše spomienky. Ako človek sa neustále meníte a zrejete. Treba pamätať na to, že nie je čestné? primerané? negatívne sa hodnotiť na základe jedného neúspechu.
Neprehliadajte samých seba – vašou potrebou je starostlivosť o seba – zvnútra i zvonka. Rovnako tak je kľúčové, aby ste sa učili súhlasiť so svojimi cieľmi, nie so svojimi pochybnosťami.
Skutočná sebadôvera vychádza z poznania, že tak ako každý iný človek na tejto planéte aj vy ste omylní, jedineční a máte dosah na to, aby ste nasledovali svoje túžby.
TAKTO SA TO PODARÍ
Vlastnú sebadôveru podporíte tým, že sa sústredíte na uvedené štyri oblasti a budete hľadať spôsob, ako si dovolíte robiť to, čo vás podporí a posilní. Pravidlo je jasné: Nevymieňať skutočné JA za ilúziu nejakej masky, roly, pózy. Keď sa zapredáte, strácate seba. Keď neviete, kým ste, nemôžete byť sebaistí.
Schopnosť byť skutočne tými, ktorými ste:
- Priamo a otvorene vyjadrovať svoje pocity, potreby a postoje.
- Schopnosť priznať si chyby a omyly bez nutkavých pocitov viny.
- Schopnosť stáť za svojím názorom aj proti názoru väčšiny.
- Schopnosť zmeniť názor.
- Zručnosť vyslovovať slovo nie v situáciách, kedy to tak chcete.
Čo dokážete (viete)
- Dôvera v schopnosti urobiť to, pre čo sa rozhodnete.
- Vedomie, že viete hodnotne prežívať svoj život.
- Dôvera, že obstojíte v tom, pre čo sa rozhodnete.
- Dôvera, že dokážete byť s druhými, ale aj sami so sebou.
- Vedomie, že si obhájite svoje práva bez toho, aby ste museli obmedzovať práva druhých.
Čo prežívate
- Vedomie, že dokážete mať radi a máte radi.
- Dôvera, že sa cítite dobre vo väčšine situácií, ktoré vám život prináša, že unesiete aj trápenia, úzkosť a frustráciu.
- Vedomie, že vám ide nielen o seba, ale aj o druhých.
- Vedomie, že samých seba prijímate.
- Vedomie, že dokážete prežívať krásu.
- Vedomie, že žijete morálne podľa svojich predstáv.
Poznaním svojich silných stránok
- Čo máte na sebe radi, hoci je to akokoľvek malé alebo nepatrné?
- Ktoré pozitívne kvality máte?
- Čo sa vám v živote podarilo, alebo čo ste dosiahli, nech je to čokoľvek?
- Aké zložité situácie alebo problémy ste v živote prekonali?
- Aké dary, nadanie alebo talent máte (nemusia byť vôbec obrovské)?
- Ktoré zručnosti ste sa naučili?
- Čo na vás ľudia oceňujú, za čo vás chvália, čo si na vás vážia?
- Ktoré vlastnosti a zručnosti, ktoré máte, si ceníte na druhých ľuďoch?
- Ktoré drobné pozitíva u seba podceňujete?
- Ktoré zlé vlastnosti máte?
- Ako by vás opísal človek, ktorý vás má rád?
VARIÁCIA
Pozor na to, ako svoju sebadôveru bojkotujete. Sledujte myšlienky a tvrdenia o sebe, ktoré obsahujú sebakritiku, sebaobviňovanie a pochybnosti o sebe. Potrebujete si ich uvedomiť, dať im stopku a upozorniť sa, že nemáte menšiu hodnotu než tí druhí, ani nie ste menej schopní. Rovnako tak to zistíte pri emočnom prežívaní. Keď sa kritizujete alebo odmietate, objavujú sa pocity bezmocnosti, smútku, úzkosti, viny, hanby alebo hnevu na seba, ale aj na druhých ľudí. Hlásiť sa budú aj telesné reakcie: smútok a bezmocnosť sú spojené s únavou, nedostatkom energie, ochabnutosťou tela, zápchou.
Neraz je dobrou prevenciu venovať dostatok pozornosti samým sebe a láskyplne sa prihovárať sebe, keď máte tendenciu obviňovať sa, že niečo nezvládate:
- Tu a teraz ste to zvládli najlepšie, ako ste vedeli s tým, čo ste mali k dispozícii.
- Prekonali ste prekážku, máte cennú učiacu sa skúsenosť, môžete byť na seba hrdí za to,
že…
- Cítite sa zraniteľne. Je to v poriadku. Ste vďační za to, že…
TIP NAVYŠE
Sebadôveru vyživuje všetko to, čo súvisí s vašimi vlastnými rozhodnutiami a postavením sa za seba. Výdatne k tomu prispieva to, keď si urobíte z vnútorného kritika svojho vnútorného priateľa, radcu a skvelého pomocníka. Najviac však pre seba urobíte, keď si zakážete sebaponižovanie a znižovanie vlastnej hodnoty. Nič nie je ľahšie ako podviesť samého seba. Nerobte si to. Dodržte slovo, ktoré ste si dali, dávate si tým vedieť, že ste sami pre seba dôležití. Nemusíte robiť veci na sto percent, ráta sa každý pokus, ktorým svoju hodnotu postupne zvyšujete. Chránite tak svoj sebaobraz a posilňujete svoju sebadôveru.
Verím, že s vami tieto myšlienky a tipy rezonujú a Janette sa poďakujete na Instagrame a ako skvelý vianočný darček môže byť práve kniha praktických tipov “Takto sa to podarí”.
Video s praktickými odporučeniami od Janette nájdete v e-kurze Instapredaj, pretože bez spracovaného sebapoznania a zdravého sebavedomia sa v online predaji bude dariť len ťažko.
Želám príjemnú implementáciu a veľa úspechov.