Ako na TikTok v roku 2024: Tajomstvá rastu pre podnikateľov a tvorcov

od | feb 10, 2024 | TikTok | 0 komentárov

TikTok udáva trendy v roku 2024

Ak ste sa prichytili, že menej skrolujete Instagram a na Facebooku si prečítate len správy v messengeri – ste v celkovom trende úpadku záujmu užívateľov (na Slovensku najviac využívaných) sieti. Príčinou je snaha Instagramu opakovať po TikToku princíp usporiadania odporúčaného obsahu a napumpovať váš feed obsahom tvorcov/influencerov/biznisov, ktorým ste nedali follow. The Wall Street Journal publikoval štúdiu úpadku interaktívnosti obsahu na Instagrame a zároveň sa ukázalo, že užívatelia TikToku trávia desaťnásobne viac času na sieti v porovnaní s Instagramom. Na TikTok sa ľudia pripájajú v momentoch leňošenia a nálady na ľahký, inšpiratívny a zábavný obsah.

 • Prieskum spoločnosti Go4insight ukázal, že sociálne siete využíva na Slovensku približne 77% ľudí. Najpoužívanejšou sociálnou sieťou na Slovensku je Facebook, následne Instagram a na 3. Mieste je TikTok, ktorého popularita stále rastie.
 • Začiatkom roka ma oslovila banka so žiadosťou o školenie pre strategické využívanie TikToku a som hrdá, že už ku dnešnému dňu majú na konte aj videá so 140k videniami. Tým, že na Slovensku sa ešte nedá platiť reklama, dosahy a reakcie sú čisto organické. Pre mňa je TikTok aj o užitočnom obsahu, takže si zhrňme zopár zaujímavých faktov.
 • TikTok je platforma na vytváranie a zdieľanie krátkych SEO optimalizovaných videí s hudobným podmazom.
 • Stal sa fenoménom posledných 3 rokov a nehodlá spomaľovať.
 • Oblasti ako šport, varenie, cestovanie, beauty/fashion alebo kutilovia či tipy a triky sú odsúdené na úspech. Videá môžete točiť max. 3 min. a po update aj 6 až 10 min.
 • Umelá Inteligencia (AI) siete je neskutočne premakaná- vie o vás, že ste napr. neplnoletý užívateľ podľa behaviorálnych príznakov, aj keby ste oficiálne zadali dospelácky vek. V prvom štvrťroku 2022 celosvetovo odstránili 20 mil. účtov s podozrením na užívateľov mladších ako 13 rokov.
 • Je to najrýchlejšie rastúce sociálne médium, ktoré servíruje informácie/obsah/zábavu užívateľovi namiesto toho, aby užívateľ samostatne po informácii/obsahu/zábave pátral. Stačí, že posúva palcom hore- AI sa o vás za pár minút všetko naučí.
 • Celosvetovo TikTok má viac ako miliardu užívateľov, na Slovensku je odhadované číslo 1 mil. užívateľov a v Čechách 2 milióny užívateľov.
 • TikTok nie je sociálna sieť pre tínedžerov (áno bola, ale nabrala iný – monetizačný smer).
 • 62 % užívateľov siete sem chodí objavovať nové veci a 33% uvádza, že sa na TikToku niečo nové naučí (www.disrupter.regresher.sk)
 • TikTok oficiálne nerád zverejňuje demografické štatistiky, ale 90% užívateľov TikToku sú dospelí. Dospelí mladí srdcom- cítite tu budúci trh pre svoj produkt? Potom je čas začať- teraz!

Pre rozhodných som pripravila podrobného e-sprievodcu TikTok Business pre podnikateľov, osobné značky a tvorcov- od úplného začiatku až po prvé úspechy.

Kliknite si sem pre viac info a objednávku

E-kurz „TikTok pre biznis“ 2022

Podľa vyjadrenia vedúcej prevádzkovej riaditeľky TikToku pre strednú a východnú Európu Pauly Kornaszewskej sem dvadsiatnici chodia za obsahom súvisiacim s hudbou, hrami, komunitou, cestovaním či osobnými vzťahmi. Tridsiatnici radi sledujú komediálny obsah o živote v manželstve alebo s deťmi. Štyridsiatnici vyhľadávajú obsah súvisiaci s ich zamestnaním, riešia work-life balance a duševné zdravie. TikTok odráža ducha doby v prioritách jednotlivca preto sa odporúčaná stránka volá „for you page“- každý ju máme inú.

Ak netušíte, čo to je TikTok čítajte ďalej

Čo je to TikTok (TT)

TikTok je čínska sociálna sieť spájajúca zábavu, karaoke, hudbu a obrovské publikum s klipoidnou mentalitou. TikTok nie je appka pre tínedžerov, je to appka AJ PRE tínedžerov a vašich klientov. Kým vaša konkurencia podceňuje a odsudzuje trash videá, máte priestor navnímať novosť a potenciál siete pre svoj biznis/marketing/produkt či projekt.

Obsah siete pozostáva z krátkych 15-30-60 s. až 3 (10) min. videí, resp. LIVE videí z dielne tvorcov.

Ak si spomenieme na ostýchavé začiatky YouTube či Instagramu, nikto ich nebral vážne. Považovali sa za zábavku pre streamujúcich tínedžerov a pekné paničky. V roku 2022 patrí TT medzi najsťahovanejšie appky a kategorizuje sa ako šiesta najpopulárnejšia sociálna sieť (v závese za messengermi z dielne Facebook) s publikom 1 mld. aktívnych užívateľov mesačne. ByteDance patrí medzi najhodnotnejšie start-upy (300 mld. USD).

Mark Zuckerberg poveril generálneho riaditeľa Instagramu Adama Mosseri, aby maximálne rýchlo vytvoril TikTokoidný formát na Instagrame po tom, čo prvotná verzia Lasso zlyhala. Instagram uviedol polosurový Reels, ktorý kopíruje filozofiu TikToku ale srdcia mladého publika nezískal. YouTube spustil TikTokoidný formát Shorts. Snapchat uviedol TikTokoidný Spotlight. Pinterest uviedol TikTokoidný Idea Pin. Sú ešte na míle vzdialení možnostiam a schopnostiam TikToku, ale šípia veľmi silnú konkurenciu v získavaní ľudskej pozornosti PRVÝM neamerickým subjektom.

Timeline

V septembri 2016 čínska spoločnosť ByteDance spustila službu pre krátke videá Douyin;

V roku 2017 zožala appka v priestoroch čínskeho trhu úspech. 80% užívateľov mobilného internetu po celej krajine využívalo appku pre tvorbu a pozeranie krátkych videí. Následne sa objavila medzinárodná verzia aplikácie- TikTok, aby spoločnosť mohla expandovať neporušujúc právne obmedzenia čínskej vlády;

November 2017  ByteDance kúpil karaoke appku Musical.ly za $1mld.;

August 2018 všetkých užívateľov (mimo Čínu) zjednotili do appky a sociálnej siete TikTok. Appku si stiahlo 1,5 mld. ľudí (globálne);

Január 2019 appka pustila prvú pre-roll reklamu pre Grubhub (doručovanie jedla). Zistili, že klasické reklamné kampane tu nefungujú;

Záujem o využívanie aplikácie, ako aj čas trávený pozeraním videí či ich tvorbou, má konštantne rastúcu tendenciu a celosvetové pandemické opatrenia a lockdown nariadenia tomuto trendu napomohli. Dĺžka pobytu na TikToku v priemere predstavuje 46-52 min. (líder spomedzi sociálnych sieti) s priemernou interaktívnosťou 13% s frekvenciou vstupu do appky 8x denne.

Prečo je TikTok populárny:

 1. Jedna hlavná obrazovka appky a maximálne jednoduché použitie- skrolujete zdola nahor v časti „for you“, nemusíte nikoho followovať, aby ste videli množstvo zaujímavého obsahu.
 2. Najvyvinutejšia umelá inteligencia stojí za úspešným algoritmom aplikácie, preto si pri prvom spustení aplikácie cez hashtag nájdite relevantné témy, napr. marketing a lajknite, či follownite tento obsah, aby ste v priebehu 8s. naučili algoritmus o vašich preferenciách. Inak Vám bude ponúkať „trash“, aby zistil, čomu dáte prednosť…Predselekciu robí algoritmus za Vás vzhľadom na dĺžku pozretia či interakcie.

Rada by som umiestnila najnovší článok mojej študentky Ivice Ďuricovej, ktorá svoju skúsenosť o štarte na TikToku ako osobnej značky a autorky kníh spísala tu: https://www.opisani.sk/mal-by-byt-spisovatel-na-tiktoku/

Verím, že si prečítate a pocítite, aký dôležitý je práve štart na tejto sociálnej sieti, ktorá sa stáva vyhľadávačom a zábavnou videoplatformou v jednom.

 

3. Ľudia sú preťažení politikou, spoločenskou zodpovednosťou, vojnou, infláciou, neistotou, chorými deťmi, klimatickou krízou, …a samozrejme informáciami a reklamou na iných platformách. TikTok je rýchly, jednoduchý a vtipný relax bez hraníc.

4. Čistá organika. Ak sa vám podarí vychytiť emóciu alebo trend, bez akéhokoľvek followerského konta vaše video môžu vzhliadnuť milióny ľudí- zadarmo!

5. Nie je taký načačkaný ako Instagram. Na TikToku môžete byť sám sebou, autenticky sa hýbať, mať zmysel pre humor, pravidelne tvoriť, komunikovať a byť doma v obývačke.

6. Na TikToku vzniklo 40 hviezd s publikom presahujúcim 10 mil. followers a miliónovými pozretiami videí.

7. Edukatívny obsah expandoval primárne v Číne a Indii. Má zmysel v krátkom formáte edukovať a dávať užitočné tipy, lifehacks či DIY obsah s využitím trendy hudobných trackov priamo z TikTok knižnice a niche hashtagov.

Úspešní TikTokeri už teraz majú miliónové účty a státisícové príjmy z TikToku

Ako môže TikTok využívať značka?

TikTok je skvelou doplnkovou komunikačnou platformou značky pre omladenie publika a zvýšenie povedomia o značke vďaka vysokej organike. Vysoká organika však nie je zadarmo, vyžaduje si prieskum platformy a tvorbu obsahu natívneho pre túto sieť (reuse  reklamných šablón alebo myšlienok z iných platforiem nebude fungovať). TikTok potrebuje „prirodzenú“ kreatívu vytvorenú na aktuálny trend, hashtag a hudbu.

Už je celkom široké portfólio influencerov, ktorých viete podchytiť na spoluprácu za polovičnú plácu v porovnaní s Instagramom.

Cielená reklama cez Ads Managera ešte nie je dostupná pre Slovensko, ale v Čechách už je!

Promo cez TikTok sa hodí masovým značkám so širokým geozáberom FMCG kategórie (Fast-moving consumer goods), pre online platformy a služby.

Detailne formy a možnosti reklamy či tvorby obsahu na TikToku spracovávam v komplexnom e-kurze TikTok pre biznis

TikTok napriek rôznym teritoriálnym či politickým obmedzeniam investuje do marketingu a rastu, plánuje spustiť samostatný „music servise“ ako je Apple alebo Spotify, čo dáva široké možnosti muzikantom na presadenie sa.

TikTok môžete využívať pre budovanie osobnej značky a značky, propagáciu a predaj produktov a služieb a nemusíte tancovať ani lipsynchovať (dabovať zvuky či repliky).

Odporúčanie pre tvorcov: ak chcete organicky rásť, čiže si nabrať cieľové publikum zadarmo len prostredníctvom tvorby obsahu, buďte aktívni na TikToku a pracujte na prelievaní trafficu na Instagram.

Odporúčanie: teraz je ten správny čas vstúpiť na platformu s minimálnou konkurenciou s maximálnou efektívnosťou budovania odkazu a značky a minimálnym budgetom.

Ako začať

Verím, že appku už máte stiahnutú na telefóne.

 1. Prepnúť sa na PRO účet (tvorcu- creatora) a mať reprezentatívne upravené BIO (link, popis a prelinkovanie s Instagram účtom) a výzvou Vás sledovať na Instagrame alebo si kliknúť na link v BIO;
 2. Pripraviť si 9 videí na populárne songy a populárne hashtagy. Inšpirujte sa od zahraničnej konkurencie. Čerpajte inšpirácie a nápady- kreatívu. Pozrite sa, ako sa tieto videá robia- tutorials.
 3. Pripravte si videá v 1 tematike (niche), či už sami s pomocou telefónu a appky TikTok alebo požiadate videografa zostrihať predpripravené videá podľa konkrétneho scenára. Mononiche znamená- ak ste tréner, nech sa to týka cvikov, nápadov, ukážok, cvičiacich ľudí.
 4. Témy videí môžu pokrývať tieto štýly: prudká zmena pred/po, vtip, sarkazmus, vzdelávanie, návod, predstavenie sa, screencast, ukážka zákulisia, duo s influencerom;
 5. Kooperovať s influencermi, aby Vás odporučili svojim followerom;
 6. Po vyzbieraní 1000 followers si pridáte webový link na leadmagnet do BIO a môžete vysielať LIVE.
 7. Budete publikovať 3x týždenne vo večerných hodinách, pričom 1x duet, 1x trend a 1x LIVE vysielanie okrem postov vo feede konzistentne aspoň mesiac.

 

Tajomstvo úspechu v TikToku

Odpozorované a odskúšané tipy, aby ste sa dostali do „for you“ page aj bez množstva videí či followerov. Čím viac ľudí na TikToku vás uvidí, tým viac vzrastie šanca, že vás začnú followovať.

Vychádzame z princípu, že TikToku je kombináciou videohostingu a sociálnej siete. To znamená, že ľudská tvár a montáž sú základom. Nemyslím tým dokonalú tvár ani dokonalú montáž, myslím tým, unikátnu ľudskú prezentáciu a zmontované krátke úseky z rôznych perspektív s trochou grafiky.

 • Tvorte kvalitný obsah s originálnym nápadom, užitočný, ironický a zábavný;
 • Potrebujete mať koncept feedu a jasnosť tém. Kvalitný mobil (kameru) a kvalitné osvetlenie, resp. denne svetlo;
 • Hrajte sa s logikou a či dvojzmyslom;
 • Sledujte trendy v záložke discover a tvorte obsah s trendy hudbou a výzvami;
 • Žiadajte užívateľov, aby vás followovali, lajkli, písali komentáre;
 • Robte prieskum témy podľa hashtagu a inšpirujte sa formou spracovania videí s najviac pozretiami;
 • …..Ostatné tajomstvá sa dozviete v e-sprievodcovi TikTokom, ktorý čaká na váš úspech na novom území.

V roku 2020 som bola presvedčená o úspechu TikToku pre značky, kým ostatok podnikateľsko-marketingovej obce boli k tejto sieti skeptickí. Niektorí verní sledujúci projektu instaranajky aj klienti si začali na TikToku budovať publiká a ku dnešnému dňu majú státisícové fanúšikovské základne a milióny videní ponúkajúce možnosti monetizácie.

https://www.tiktok.com/@srdce_z_jerabin

https://www.tiktok.com/discover/pinkats

Pozdieľam s vami úryvok z úvodného videa prvého ekurzu o TikToku na Slovensku z mojej produkcie

https://vimeo.com/380546442

Všetky top informácie získate v e-sprievodcovi TikTokom pre značky a influencerov

https://tamaragoncarova.sk/produkt/tiktok-pre-biznis-minikurz/

Držím palce a pamätajte, hodinky tikajú TikTak TikTok

Vaša TAMI

TAMI

Mgr. Tamara Rogožníková Gončarova, PhD.

O TAMI

Služby

Spolupráca

 

KONTAKT

Marketrix s.r.o. 

Budatínska 3687/10, 851 06  Bratislava

Tel. a WhatsApp:

SOCIALS

LinkedIn

YouTube:

NEWSLETTER

Ešte sekundu počkajte 

Ako bonus odo mňa získate tie najlepšie informácie zo sveta sociálnych sietí. Priamo do e-mailu. Nemusíte nikam chodiť.

Prvé novinky prídu čoskoro. Zostaňte v spojení.