5 nástrojov na plánovanie roku 2021
Vôňa mandariniek, šampanské, vianočné filmy, koledy, medovníky s orieškom, stromček s prázdnymi papierikmi od saloniek- to je čas pre zhodnotenia roku, ktorý je za nami a priestor sa zamyslieť nad novým rokom 2021. Celý január sa pre mňa nesie v znamení kompilácie predchádzajúceho roka a nádejou, že prichádzajúci rok bude lepší. Práve pracujem na stanovení si optimálnych cieľov pre moje freelancovanie a výsledky sa bezpochyby dostavia bez straty času a energie (chaos prináša stratu času na nepodstatné činnosti). Podelím sa spôsobom plánovania, ktorý praktizujem ja a poteším sa vašim postrehom, odporučeniam a vhľadom v komentároch.
Pozrite si video na YouTube o plánovaní:
Verím, že budete pravidelne mojim verným odoberateľom obsahu na Instagrame, YouTube, LinkedIn či TikToku.
- Najprv si definujem oblasti života na stanovenie cieľov/vylepšenie stavu (tzv. koleso života/balansu):
-
- Podnikanie/sebarealizácia
- Zdravie a pocit sebahodnoty
- Rodina
- Návyky/vzdelanie
- Spoločenský život
- Cestovanie
Vy si môžete zadefinovať vaše prioritné oblasti života. Potom ho na škále ohodnotíte od 1 do 10 (10 je maximálna spokojnosť).
- Rezervujem si hodinu na premýšľanie bez sekundárnych ruchov. Potrebujem zistiť, čo chcem ja a ako sa to pretína s mojim „prečo“. Tok myšlienok si zaznačím na papier. Následne si prečítam brainstorm a vyselektujem aktuálne najdôležitejšie veci/priority, ktoré sa pretínajú s mojim životným zámerom.Je dôležité ambície držať na uzde a porovnávať s realitou.
- Formulujem zámer. Je to spôsob dosiahnutia cieľa bez mystických púšťaní lampiónov do neba. Formulujem želanie v konkrétnej podobe a píšem ho sebe na email. Tento email mi príde o rok.Život je defilé zmien, preto sa cesty k dosahovaniu cieľa môžu meniť. Dôležité je nestratiť z dohľadu cieľ. Niekedy si napíšem plán A, B, C ale väčšinou je to D až X (s pandémiou a aktuálnymi opatreniami som nerátala).
- Medzi pomocníčky patrí uvedomenie si vďaky za to, čo vyšlo a empatie k tomu, čo nevyšlo.
Ešte predtým, ako sa dostanete k nástrojom, skúste si zahrať hru „slovo roka“ na mojom Instagrame instaranajky klik sem
Úlohou je urobiť printscreen obrazovky a to slovo, ktoré je na odfotenej obrazovke napísať do komentára. O rok si to môžete pripomenúť a zamyslieť sa, či predpoveď bola správna.
https://www.instagram.com/p/CJo3qGsnvff/
Ak by ste chceli pripraviť takúto interaktivitu pre vašich followerov- tu je návod na youtube
Prejdime teraz ku konkrétnym nástrojom plánovania roku 2021:
- Napíšte si list k sebe samému, pričom píšete ako Vy z budúcnosti. Vizualizujete si seba v roku 2022 a čo zažívate tento rok. Ako sa chcete cítiť? Čoho sa bojíte? Viete o výhodách, ľuďoch, zdrojoch? Môžete si listy naplánovať pre poslanie cez Schedule Send na Gmaili napr. cez službu futureme.org
- Životný kompass https://yearcompass.com/ zadarmo si stiahnete šablóny (v rôznych jazykoch) pre vyplnenie cieľov rukou. Stiahla som si slovenčinu, ale máte možnosť si stiahnuť šablóny pre vypĺňanie na každý deň.
- Skúste si vyplniť koleso života, aby ste našli sféry života, ktoré sú pre vás dôležité. Na škále od 1 do 10 značíte, ako ste s dôležitou oblasťou života spokojní. Cieľom je dosiahnuť kruh, resp. povytiahnuť o pár čísel oblasť, ktorá výrazne zaostáva.
- Prečítať knihu typu Michael Hyatt Your Best Year Ever https://www.amazon.com/Your-Best-Year-Ever-Achieving/dp/1545900655
- Vizualizovať do visionboard knihy alebo tlačeného kalendára s konceptom „end in mind“
Ja mám diár LadyBoss: https://ladyboss.sk/produkt/lady-boss-diar-2021-voda
Vision book: https://visionbook.sk/
Bonusový tip: Začať plánovať pre sociálne siete (socials) s Instaplannerom
https://tamaragoncarova.sk/produkt/instaplanner/
Dôležitou podmienkou je však vnútorná energia, drive a chuť.
Čo v prípade, že nemáte energiu na realizáciu cieľov a plánov?
Pravidelne sa ponáram do apatie a znovu sa z nej vynáram, ale rok 2020 dal zabrať všetkým. Poviem o svojej skúsenosti, možno vám to poskytne zopár nápadov navyše a uľahčíte si život, plánovanie či dosahovanie cieľov. Alebo sa upokojíte a budete bez pocitov viny lemriť. Vpodstate lemriť a prežierať sa je pochopiteľné, lebo hľadáme zdroj energie zvonka pre aspoň chvíľkové upokojenie v napätom období. Mám to aj ja. Každý deň sa snažím podporiť práve zdroj radosti a energie, potom je aj vynechanie neblahých foriem konzumu lepší efekt.
Dovoľte mi podeliť sa vlastnou skúsenosťou a tipmi, ktoré praktizujem pre osobnú efektivitu pri výkone plánu.
- Nedostatok energie je častá vec, ktorej čelím aj ja. Začínam vtedy robiť iba to, čo chcem- aj maličkosti.
- Donútim sa ľahnúť pred polnocou a vstávam v tom istom čase- nedobrovoľne, lebo deti. Spím poobede.
- Začala som robiť pauzu v jedení, snažím sa nevyjedať v noci chladničku….avšak, ak jediné načo myslím, je pôžitok z jedla, tak zjem- ale menej ako včera.
- Prechádzam sa veľa na čerstvom vzduchu- s deťmi, bez detí, len tak a robím rozcvičku.
- Robím si špeciálne dni „turista vo vlastnom meste“ kedy mám sama pre seba viac ako 10 hodín času vkuse.
- Pracovne nabitý týždeň- dva, donáška zdravého jedla pre mňa a deti (ušetrený čas na nákup, varenie, umývanie riadu). Rovnako delegovanie určitých činností. Zábava a hranie sa s deťmi na aupair Paťku, upratovanie na tetu Alžbetku.
- Ostatné činnosti cirkulujú a každý deň sa snažím pokryť 1 prioritu okrem detí a vzťahu (tieto sú konštantné).
- Koncentrácia mi funguje podľa princípu „Pomodoro“. 25 min. intervaly pri práci na 1 veci. Zákaz multitaskingu.
- Dekompozícia čiastkových cieľov, napr. prečítať knihu za mesiac- 10 strán denne. Získať 1000 cieľových followerov/mesiac- 30 nových denne;
- Šprint a maratón je postoj k pracovnej sfére. Šprint mi vyhovuje popri malých deťoch viac, čiže makám 3 týždne a potom výklus 2-3 týždne.
Poteším sa vašim overeným technikám plánovania a osobnej efektivity v komentároch.