Novinky Instagramu September 2022

od | sep 3, 2022 | Novinky | 0 komentárov

Instagram počas leta množstvo noviniek uviedol do praxe, niektoré testy typu “immersive feed” dočasne pozastavil, ale niektoré testy sú v plnom prúde a ich realizáciu očakávame v blízkej budúcnosti.

Pravidelne na @instaranajky na Instagrame prinášam novinky, návody a marketingové tipy zo sveta sociálnych sietí, poteší ma, ak moju snahu odmeníte komentárom, zdieľaním s vašimi známymi či správou do DM.

Pridať pripomenutie v postoch

Pred vypublikovaním postu máte možnosť nastaviť „pripomienku“ pre užívateľa. Vy určujete odkedy-dokedy „akcia/súťaž/výzva“ trvá, publikujete post, follower si klikne na kalendárik a príde mu notifikácia od Instagramu, že sa blíži koniec „akcie/súťaže/výzvy“. Maximálne môžete plánovať 2 mesiace dopredu.

Novinky Reels

Pribudla nálepka „add yours“, automatický repost Reels na Facebook a štatistika pre Reels aj z Facebooku (priemerný čas pozretia).

Instagram Shop Guide

Instagram pre majiteľov eshopov pripravil sprievodcu správneho nastavenia obchodu a kolekcií na Instagrame. Odporúča sledovať oficiálne profil Instagramu pre business @instagramforbusiness Originál súbor nájdete tu na stiahnutie v angličtine

QR kód postu

Predtým ste si mohli vygenerovať QR kód len profilu, teraz už aj jednotlivého postu/reels a dokonca aj geolokácie. Klik na tri bodky nad postom hore vpravo a vyberte QR. Pozdieľať môžete mimo sociálnej siete, na tlačovinách či obaloch.

Instagram Direct (DM) ochrana

V DM sa zlepšil filter spam správ, takže by ste mali vidieť menej nevyžiadanej pošty.

Nahliadnutie do privátneho profilu (testovanie)

Populárni influenceri si prepínajú profil na „súkromný“, aby ste videli obsah musíte požiadať o pridanie do profilu. Teraz bude možnosť si 3 publikácie otvoriť pre videnie verejnosti. Resp. ak máte uzatvorený profil určený pre uzatvorený obsah pre členov, tak túto funkciu môžete využiť na trial verziu.

Skupinový profil (testovanie)

Analógia FB skupín, kedy profil patrí skupine autorov, ktorí tvoria a publikujú obsah na 1 účte. Niečo ako združené tematické účty na tému napr. psychológie či zdravia.

Plánovanie publikácii priamo v Instagrame (testované)

To je dobrá novinka najmä pre správcov sociálnych sietí. Konečne by sa dalo plánovať publikácie reels aj fotiek priamo v appke Instagram v horizonte od 20 min. do 75 dní.

Public Broadcast Chat (testované)

Read-only funkcia v Instagrame podobná telegram kanálom (ak ste telegram niekedy používali). Vy dáte odber kanálu a od admina kanálu vám do DM prídu novinky na čítanie. Preklik na chat budete môcť pridať do profilu resp. link pozdieľať aj mimo sieť. Tvorcovia obsahu budú môcť urobiť aj platenú verziu obsahu v kanáli s platbou cez Apple Pay.

Metaverse Horizon Worlds

Prístup do virtuálneho sveta je pre Francúzsko a Španielsko pre užívateľov nad 18 rokov. Užívatelia sa môžu hrať a vytvárať vlastné hry.

Možnosti náhľadu na výber

Instagram testuje možnosť mať oba náhľady- fullscreen (na plnú obrazovku) a tradičný (ako ste boli zvyknutí doteraz). Počas beta testovania zistil totiž, že niektorým užívateľom sa „immersive screen“, kedy sa vám videá aj obrázky natiahli na celú obrazovku, páčil. Takže sa znovu ešte viac roztriešti rozhranie aplikácie.

Duálna kamera IG Candid Challenge

Instagram aj Snapchat kopírujú jedinú funkciu, ktorá začala byť populárna u mladých užívateľov aplikácie BeReal. Instagram ju zaobalil ako Candid challenge (flashmob úprimnosti), že každý deň vám príde notifikácia aby ste do 2 min. pridali skutočnú foto vás a kde práve teraz ste. Režimom dvojitej kamery- kedy bez filtra urobíte video/foto seba a toho, čo je pred vami (front/back camera) túto foto pridáte do story. Snapchat má premakané 4 varianty zobrazenia- naj je ten, kedy vás vyreže z frontálnej kamery a pridá na celkovú fotku (mne to však pripomína greenscreen filter).

85% si pozerá videá zrýchlene

YouTube užívatelia si pozerajú videá zrýchlene, pričom najpopulárnejšia rýchlosť je 1,5 až 2x. Hm, skúšali ste svoje videá si pozrieť na 2x- zniete ako chipmonkovia Chip a Dale. Chcem len poukázať nato, že ľudia na mumľanie nemajú čas. A to ani na Instagrame. Vedeli ste, že aj z Instagramu si dlhé video viete pustiť násobne rýchlejšie? Ak neviete ako, sledujte @instaranaky na Instagrame a pridám návod.

Sticker hudby s emoji nálepkou

Insta testuje nové nálepky- z môjho pohľadu keby radšej vyšperkoval štatistiku Reels.

TikTok „nearby“ feed

Do tohto feedu pôjde obsah, ktorý geolokačne je vytvorený poblíž vás. Je to gamechanger pre lokálne biznisy (s offline prevádzkami), ale o tom viac na školeniach so mnou.

Okrem toho TikTok spúšťa Shopping Ads (na SK ešte nie, ale v susedných krajinách áno).

Ja som v lete nelenila a v týchto termínoch sa môžete tešiť na tieto novinky z dielne TAMI.

5.9.-8.9. „Back to Business“ nakopávačka s TAMI- štartujeme sa do novej predajnej sezóny.

13.9. Spustenie vynoveného e-sprievodcu pre biznisy vianočným marketingom na Instagrame- INSTAVIANOCE– vychytajte výhodnú uvádzaciu cenu.

20.9. Spustenie do predaja vynoveného e-kurzu TikTok pre biznis– vychytajte výhodnú uvádzaciu cenu.

27.9. Spustenie zápisov na individuálne online konzultácie s TAMI– možnosť si zadovážiť „Diamond Client“ balíček a začať strategicky a efektívne pracovať s klientmi zo sociálnych sietí.

30.9. Offline školenie Bratislava o 9:00

Efektívna tvorba a distribúcia obsahu pre sociálne siete Facebook/Instagram/TikTok/Pinterest/YouTube Shorts

Plánujem aj offline školenia o marketingu pred Vianocami či offline instaranajky- odoberajte newsletter a dozviete sa o termínoch ako prví!

Ak o výhodné ponuky a akcie nechcete prísť, ubezpečte sa, že odoberáte newsletter od TAMI a nepadám do spamu- o všetkom sa pohodlne dozviete z emailu. Klik sem: https://tamaragoncarova.sk/prihlasit-sa-na-odber-noviniek/

 

 

 

TAMI

Mgr. Tamara Rogožníková Gončarova, PhD.

O TAMI

Služby

Spolupráca

 

KONTAKT

Marketrix s.r.o. 

Budatínska 3687/10, 851 06  Bratislava

Tel. a WhatsApp:

SOCIALS

LinkedIn

YouTube:

NEWSLETTER

Ešte sekundu počkajte 

Ako bonus odo mňa získate tie najlepšie informácie zo sveta sociálnych sietí. Priamo do e-mailu. Nemusíte nikam chodiť.

Prvé novinky prídu čoskoro. Zostaňte v spojení.